Τετάρτη 13 Δεκ 2017

Κατηγορία: Δραστηριότητες
Δημοσιεύτηκε Τετάρτη, 16 Απριλίου 2014

Page 3

Η γλυπτική είναι η τρισδιάστατη εικαστική τέχνη που εκφράζεται με διάφορους τρόπους και δημιουργείται με πολλά μέσα και υλικά. Στην Κύπρο τα πρώτα δείγματα γλυπτικής εμφανίζονται γύρω στον 7ο αιώνα π.Χ. Επειδή η Κύπρος δεν διαθέτει κοιτάσματα μαρμάρου, οι γλύπτες πειορίστηκαν στη χρήση του μαλακού ντόπιου ασβεστόλιθου. Χρησιμοποίησαν και μάρμαρο σε μικρές ποσότητες απο τον Ελλαδικό χώρο και τη Μικρά Ασία. Μετά το 1960 παρουσιάζεται μία πλούσια δημιουργία με έργα παραδοσιακής γλυπτικής και μνημεία.

Σήμερα, η κυπριακή γλυπτική διακρίνεται μέσα από τα έργα Κυπρίων καλλιτεχνών που συμμετέχουν σε διεθνείς διοργανώσεις, προβάλλοντας τάσεις της μοντέρνας γλυπτικής.

Το 1ο Συμπόσιο Γλυπτικής του Δήμου Αγίας Νάπας θα πραγματοποιηθεί από τις 23 Απριλίου 2014 μέχρι και τις 11 Μαϊου 2014, στο Δημοτικό Μουσείο Αγίας Νάπας Thalassa.