Τετάρτη 13 Δεκ 2017

Έκθεση Ζωγραφικής Πέτρου Πτωχόπουλου : «Χαμένος Πολιτισμός»

Δημοσιεύτηκε Δευτέρα, 18 Απριλίου 2016 Συντάχθηκε από το Thalassa Museum

31d69b2f8b19ea66bdc50281dd4fbeee

Διάρκεια έκθεσης: 16 Απριλίου 2016- 10 Μαΐου 2016

Ο Πέτρος Πτωχόπουλος γεννήθηκε στην  Λευκωσία  το 1953 και μεγάλωσε στην κατεχόμενη Αμμόχωστο.  Σπούδασε ζωγραφική στη Σχολή Καλών Τεχνών Weder Ελβετίας. Μετά το ’74 εγκαταστάθηκε μόνιμα στη Λάρνακα αν και η Αμμόχωστος και οι πληγές του ΄74 αναβλύζουν συχνά μέσα από τα μηνύματα των έργων του.
Έχει κάνει αρκετές  εκθέσεις σε Κύπρο και εξωτερικό και έχει λάβει μέρος σε πολλές ομαδικές. Έργα του βρίσκονται στη συλλογή της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου, σε  7
Εθνικές Πινακοθήκες του εξωτερικού(Ελλάδος, Ρωσίας, Ουκρανίας, Νέας Ζηλανδίας και Βουλγαρίας), στην Εθνική Πινακοθήκη Κύπρου και επίσης σε πολλές ιδιωτικές συλλογές της Κύπρου και του εξωτερικού. Σήμερα ζει και εργάζεται στη Λάρνακα όπου λειτουργεί σχολή ζωγραφικής.

Αξιοσημείωτη η επιλογή του από τον Έλληνα  εφοπλιστή Γιάννη Βαρδινογιάννη για να ντύσει εικαστικά το πολυτελέστατο  πλοίο «Έλυρος».