Τετάρτη 13 Δεκ 2017

Έκθεσης ζωγραφικής " Αναζήτηση στο Αρχέγονο, το εφήμερο, το Μελλούμενο" της Μάγδα Κούρκουλου

Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 02 Σεπτεμβρίου 2017 Συντάχθηκε από το Thalassa Museum

Διάρκεια έκθεσης: 9 Σεπτέμβριου 2017 -31 Οκτώβριου 2017

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Copy of p030

Σπουδές - εκπαίδευση - επαγγελματική κατάρτιση

Απόφοιτος λυκείου

Ανώτερη εκπαίδευση

• Πτυχίο Σχεδίου Μόδας – Στυλίστ από την σχολή «Τσοπανέλη»,   3ετής φοίτηση, σχέδιο γυμνό, ανατομία, ιστορία τέχνης, ενδυματολογία, υφασματολογία, Γαλλική ορολογία, styling, moulage κλπ
  • Πτυχίο Σχεδίου Μόδας – Στυλίστ από την σχολή «PanSik»
  • Πτυχίο Ενδυματολογίας από την σχολή «Ρωμανός»
  • Πτυχίο Πατρονίστ από την σχολή «PanSik»
  • 2ετης εκπαίδευση στην ζωγραφική στο Ελληνικό Κέντρο Τέχνης & Πολιτισμού με καθηγητές τους Φαρμακόπουλο, Κουρτικάκη και  τον Πετρομιχελακη στο Δήμο Ζωγράφου.
  • 2ετης εκπαίδευση στο εξειδικευμένο κέντρο ζωγραφικής "Κολιζέρας" με καθηγητές της Σχολής Καλών Τεχνών.
  • Σχολές ζωγραφικής "Πέτρα" σειρά μαθημάτων ζωγραφικής .

Ατομικές εκθέσεις & συμμέτοχες σε ομαδικές

• 1990  1η Ατομική έκθεση στο Δήμο Ζωγράφου, εγκεκριμένη από τον καθηγητή Καλών Τεχνών κο. Πετρομιχελάκη, υπεύθυνο εικαστικών του Δήμο Ζωγράφου.
  • 2001  2η Ατομική έκθεση στην οικία Καποδίστρια, Σόλωνος 8, Κολωνάκι.
  • 2009 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση στην αίθουσα Μελίνα Μερκούρη του Δήμου Αθηναίων για την 'Ειρήνη των Λαών'.
  • 2010 Συμμετοχή στην TrashArt στο Γκάζι.
  • Συμμετοχές  σε ομαδικές εκθέσεις  στην αίθουσα του Ελληνογαλλικού Συλλόγου στην πλατεία Κολωνακίου.
  • Συμμετοχές σε πλήθος άλλων ομαδικών εκθέσεων με τον όμιλο Unesco Πειρεως και Νήσων.
  • 2016 Ατομική αναδρομική έκθεση ζωγραφικής με θέμα: ¨Αναζήτηση στο Αρχέγονο, το Εφήμερο, το Μελλούμενο" που πραγματοποιήθηκε στην Ιστορική Λέσχη του Ολυμπιακού στη Μαρίνα Ζέας.

Άλλες δραστηριότητες

• Αρθρογράφος styling-σχεδίου στην γυναικεία εφημερίδα " Ώρες".
  • Συμμετοχή σε τηλεοπτικές εκπομπές ως σύμβουλος σε θέματα μόδας, styling κλπ.
  • “Τα Μπλουζάκια της Αγάπης”

Το 2013 εμπνεύστηκα και δημιούργησα “Τα Μπλουζάκια της Αγάπης” (σελίδα facebook “Τα μπλουζάκια της Αγάπης”), που μεταφέρουν το μήνυμά της, σαν αντίδραση ενός καλλιτέχνη στην εποχή που ζούμε.

Η γνωστή τραγουδίστρια Μελίνα Ασλανίδου τα πρωτοφόρεσε και φωτογραφήθηκε με αυτά, δίνοντας έναρξη σε έναν γόνιμο κύκλο με συνέχειες.

Η δεύτερη σειρά τους με τίτλο “Lovemenow” παρουσιάστηκε σε εκδήλωση στον πολυχώρο “Χυτήριο” της Βάσιας Παναγοπούλου, στην Ιερά Οδό, η οποία είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα, όπου ενισχύθηκαν το Εθνικό Ορφανοτροφείο – Νηπιοτροφειο Καλλιθέας  και η δράση "Φιλόκοσμος" που δημιούργησε και κινεί η Γωγώ Ατζολετάκη.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν αφιλοκερδώς οι καλλιτέχνες, Μπέσσυ Αργυράκη, Γιώργος Γερολυμάτος, Πόπη Αστεριάδη , Μαρία Κανελλοπούλου, Πένυ Ξενάκη, Νίκος Καρακαλπάκης κ.α.

Ζωγραφική σε ρούχα και θεατρικά κοστούμια

Ζωγραφικοί πίνακες αντί σε καμβά απευθείας επάνω στο ρούχο και σε θεατρικά κοστούμια.

Επαγγελματική δραστηριότητα

• 2003-2010 Επικεφαλής του τμήματος Σχεδιασμού – Styling-Πατρόν και υπεύθυνη δημιουργίας του συνόλου των Collection. Αρμόδια δειγματισμού στους μεγάλους πελάτες της εταιρείας στην Μάρκος Γναφάκης Α.Ε.
  • 1990-2003 Συνεργασία έμμισθη και με ελεύθερη σχέση σε οίκους μόδας και βιοτεχνίες : Φαλιάκος, Οίκος μόδας Raxevsky, Μητρόπουλος, Ellis, Sosocreations κλπ.
  • 1990-1998 Καθηγήτρια Σχεδίου Μόδας στις σχολές «PanSik» και «Ρωμανός» (Ελεύθερο – γραμμικό – κλασσικό – γεωμετρικό – τελική μακέτα με διάφορες τεχνικές, ιστορία κουστουμιού, υφασματολογία, χρωματολογία, Styling).
  • 1988-1990 Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων στην «Intershow» για την οργάνωση εκθέσεων στον χώρο της μόδας (Παράλληλα, πωλησεις, με ελεύθερη σχέση συνεργασίας για βοτεχνίες παραγωγής γυναικείου ρούχου, κυρίως στον χώρο του «PretaPorter» και «PretaPorterdeLuxe».