Πέμπτη 24 Μαϊ 2018

Δημοσιεύτηκε Παρασκευή, 02 Μαρτίου 2018 Συντάχθηκε από το Thalassa Museum

28694401 1718369171517736 522846572 o

Διάρκεια έκθεση: 3 Μαρτίου – 31 Μαρτίου 2018

«Ο άνθρωπος είναι ένα πολύπλευρο ον. Σε αυτόν τον λίγο χρόνο που έχουμε στον συναρπαστικό μας πλανήτη, θεωρώ ότι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε και να ανακαλύψουμε τις δυνατότητές μας.»

Μαργαρίτα

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ

Η Μαργαρίτα Μαρτή κατάγεται από τη Σωτήρα Αμμοχώστου.

Είναι δασκάλα Δημοτικής Εκπαίδευσης. Επίσης είναι κάτοχος του Master «Δημιουργικές Τέχνες στην Εκπαίδευση» του Πανεπιστημίου Exeter. Δίδαξε τέχνη για δύο χρόνια στο Ενιαίο ολοήμερο Σωτήρας Γ΄. Στο Πανεπιστήμιο συμμετείχε σε ομαδικές εκθέσεις τέχνης, ενώ ταυτόχρονα παρακολούθησε για ένα χρόνο μαθήματα Αγιογραφίας. Ήταν ενεργός μέλος του ομίλου Τέχνης του Πανεπιστημίου Κύπρου. Στο τελευταίο έτος είχε αναλάβει τη διοργάνωση της έκθεσης Τέχνης του ομίλου του Πανεπιστημίου Κύπρου. Μετά την ολοκλήρωση των σπουδών παρακολούθησε μαθήματα στη σχολή Χρίστος Πίτσιλλος για αρκετά χρόνια.  Είναι κάτοχος GCE του Cambridge στο Art & Design με βαθμό άριστα. Έχει εκδώσει πρόσφατα το παιδικό βιβλίο «Είναι εντάξει να είσαι διαφορετικός». Τη χαρακτηρίζει η μεγάλη αγάπη στο σχέδιο και τη ζωγραφική ενώ ασχολείται με την καινοτομία στην εκπαίδευση.   Το στυλ της είναι επηρεασμένο από τα παιδικά παραμύθια και το καλλιτεχνικό κίνημα «popsurrealism». Οι πίνακες διακρίνονται για τα φανταστικά λεπτομερή τοπία και το στοιχείο της ελληνικής μυθολογίας.