Παρασκευή 16 Νοε 2018

Έκθεση ζωγραφικής «Ο Μέγα Αλέξανδρος - Οι μάχες του Μεγάλου Αλεξάνδρου και οι άγνωστες πτυχές της ζωής του » του Πανίκου Παναγή

Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 12 Μαΐου 2018 Συντάχθηκε από το Thalassa Museum

32253698 2008684959382677 942869420257050624 n

Ό Πανικός Παναγή γεννήθηκε στην Αμμόχωστο το 1965. Ζωγραφίζει από μικρό παιδί. Μαθητής τού AmericanAcademy σε ηλικία 18 χρονών παίρνει υποτροφία για να σπουδάσει ζωγραφική στο Παρίσι, αλλά αποφασίζει να συνεχίσει  να μελετά ιστορία και να ζωγραφίζει. Μελέτησε για  35 χρόνια διάφορους  ιστορικούς που ασχολήθηκαν με  την ζωή τού Μέγα Αλέξανδρου και έχει επισκεφθεί πάρα πολλές φορές μουσεία και αρχαιολογικούς  χώρους στην Ελλάδα.

Το 2016 τον ανακαλύπτει  ό ζωγράφος Πέτρος Πτωχόπουλος και τον παροτρύνει να ζωγραφίσει αυτά πού μελέτησε συνδυάζοντας τα με την Ναΐφ Τέχνη (NaïveArt).

Από το 2016 μέχρι σήμερα έχει εκθέσει 20 φορές στην Κύπρο και το εξωτερικό. Το 2017 κοντά στο δάσκαλο του Πέτρο Πτωχόπουλο δείχνει μεγάλη πρόοδο και μία νέα δυναμική. Εκθέτει έργα του στην Αμερική, την Ευρώπη  και τη μακρινή Αυστραλία. Τα έργα τού βραβεύονται  με διακρίσεις  και κολακεύτηκα  σχόλια. Συνεχίζει πάντοτε τη σκληρή δουλειά και με χαμηλούς τόνους  ανεβάζει το επίπεδο του, έτσι  στα μέσα του 2017 καταξιώνεται όταν 3 έργα τού τοποθετούνται σε 3 μουσεία στην Κύπρο και το εξωτερικό. Έργα τού βρίσκονται σε Δημοτικές Πινακοθήκες, μεγάλα ξενοδοχεία και άλλους αξιόλογους χώρους. Το 2018 έργα του τοποθετούνται  σε πρεσβείες. Το έργο του «Φρεγάτα Ύδρα» βρίσκεται στο αρχηγείο του στρατού τής Ελλάδας. Φέτος ακόμα 5 έργα, τα όποια ζωγραφίζει, προορίζονται  για χώρους στο εξωτερικό.

Τηλεοπτικά  μέσα της Ελλάδας όπως το BlueChannelTV, το Proton καθώς και το ExtraChannel επιδεικνύουν ενδιαφέρον για την ζωγραφική τού και  αφιερώνουν 3 εκπομπές προβάλλοντας τα έργα του.

Ο Πανικός φοιτά εδώ και 3 χρόνια   δίπλα στον Πέτρο Πτωχόπουλο, ο οποίος  τον συμβουλεύει, τον διδάσκει και τον καθοδηγεί.